آشنایی با تنگه واشی

آشنایی با تنگه واشی

تنگه واشی در بهار

یکی از خوش آب و هواترین مناطق نزدیک تهران تنگه واشی است.

تنگه واشی در روز های تعطیل پناهگاه خیلی از مردم تهران است. لذا ما پیشنهاد داریم در روزهای غیر تعطیل سزی به این منطقه خوش آب و هوا بزنید. چراکه دیگر از هم همه مشافران و گردشگران خبری نیست و با صدای دلنشین آب و هوای خنک کوهستان آرامش خاصی را به شما ببخشد.

با مجله گردشگری املاک یاسمی همراه باشید تا باهم به تنگه واشی سری بزنیم و با این یلاق پادشاهان قاجار بیشتر آشنا شویم.

فتحعلی شاه قاجار شاهی خوشگذران بود و یکی از ییلاق ها و شکارگاه های او منطقه تنگه واشی بود. البته همیشه گرمای هوای تهران مردم را کلافه می کند. از قدیم هم رسم بر این بود که مردم تهران تا فرصتی پیدا کنند از گرمای شهر فرار کرده و به مناطق خوش آب و هوای اطراف تهران بروند.

تنگه واشی کجاست ؟

فاصله تهران تا تنگه واشی

در شرق تهران رو به فیروزکوه که برویم کم کم هوا خنک می شود. در این منطقه کوهستانی جایی بین کوه ها منطقه ای به نام تنگه واشی قرار دارد.

وقتی نیت رفتن به تنگه واشی را داشته باشی، قسمتی از مسیر جاده تمام می شود باید پیاده مسیر را طی کنید بعد جاده خاکی هم تمام می شود باید وارد آب شوید و در عمق کم رودخانه مسیری خنک را پیاده روی کنید.

خنکی هوا در این مسیر همراه با آب بازی خاطره ای دلنشین از طبیعت گردی را در ذهن شما پدید می آورد.

در این مسیر پیاده روی که در بستر رودخانه حرکت می کنید روی دیواره ها سه کتیبه بزرگ رو می بینید که از دوره فتحعلی شاه قاجار به جای مانده است.

در انتهای تنگه به آبشاری زیبا و بزرگ می رسید که در اطراف آن همه مشغول آب بازی هستند.

نام تنگه واشی

در قدیم این به این منطقه ساواشی می گفتند. ساواشی دشت بزرگ و سرسبزی است که بین دو تنگه قرار دارد. تنگه اول واشی و تنگه دوم  سا نام دارد.

علت دقیق اینکه چرا این منطقه را ساواشی نام گزاری کردند معلوم نیست.

تنگه واشی هم برگرفته از نام تنگه دوم است که به آبشار می رسد شاید به خاطر دیوار های بسیار بلند این تنگه باشد که وقتی به عظمت و بلندی دیواره های این تنگه نگاه کنیم آسمان نیست می شود.

وضعیت تنگه واشی

برای رفتن به تنگه واشی باید از تهران به سمت فیروز کوه حرکت کنید در مسیر بعد از لاسم چشمه به شهرک صنعتی فیروز کوه می رسید که در انتهای شهرک صنعتی و نرسیده به شهر فیروز کوه باید به تابلو ها توجه کنید و به جاده فرعی تنگه واشی که در سمت چپ شما قرارداد تغییر مسیر دهید. در این مسیر فرعی تا روستای جلیزجند با خیال راحت با خودرو می شود رفت. بعد از عبور از روستای زیبا و خوش آب و هوای جلیزجند باید تا پارکینگ تنگه واشی ادامه مسیر داد. بعد از پارکینگ باید مسیر را در ادامه پیاده روی کنید تا به آبشار برسید. ( پارکینگ در نزدیکی تنگه واشی قراردارد )

وسایل لازم برای تنگه واشی

در نظر داشته باشید که قرار است از تو آب رد شوید پس صندل هایی را بپوشید که بند دار باشد و به پای خود محکم ببندید. آب داخل این دمپایی ها جمع نمی شود و مناسب پیاده روی داخل آب است. البته در روستای جلیزجند که در مسیر قرار دارد تعدادی افراد دمپایی هایی بند دار ( صندل ) را با قیمت هایی پائین می فروشند.

اگر صندل همراه نداشتید می تونید از روستای جلیزجند خریداری کنید. ( با قیمتی تقریبا ارزان )

بهترین زمان برای سفر به تنگه واشی

همه می دانیم که تفرجگاه ها در روز های تعطیل چه وضعیتی دارند.

تنگه واشی از این قاعده مستثنی نیست ، برای بردن لذت بیشتر بهتر است در روز های وسط هفته به این منطقه بروید تا آرامش بیشتری را نصیب خود کنید.

همین که از تنگه واشی عبور کردید به دشت بزرگ و سرسبزی می رسید که به نام دشت ساواشی معروف است ، در این جا می تونید مثل بقیه گروه ها چادر به پا کنید یا زیر انداز ها را پهن کنید و لذت از منظره را دو چندان کنید.

البته تنها نیستید ، عده ای از اهالی این منطقه نوعی دوق خوش مزه محلی برای فروش آماده کرده اند که آن را با کاکوتی و نعنا و پونه جنگلی و آویشن و چند گیاه معطر  جنگلی دیگر درست کرده اند

آبشار زیبای تنگه واشی

عمق آب تنگه واشی

بعد از آنکه از دشت ساواشی عبور کردید دوباره باید به آب بزنید و دوباره کمی خیس شوید، تقریبا ۸۵۰ متر داخل آب باید پیاده روی کنید تا به ابشار تنگه واشی برسید.

این ۸۵۰ متر را هر چه جلو تر می روید صدای آب بیشتر می شود و وقتی آب کف آلود شد بدانید به آبشار نزدیک شده اید،

وقتی پائین آبشار هستید آب خروشان از بالای سخره ها به پائین می ریزد ، تماشا دارد.

پایان این پیاده روی ۱٫۵ ساعته آبتنی دلچسب است و چند عکس یادگاری با آبشار ۱۵ متری تنگه واشی و یک حوض بزرگ مربع شکل که در طول سالها زیر آبشار از تراش سنگ ها شکل گرفته است. تور تنگه واشی

تنگه واشی در زمستان

منطقه تنگه واشی در زمستان سراسر برق و یخ است ، رود خانه یخ زده و دشت را برف ورا گرفته است ،

اما رفتن به تنگه واشی در زمستان با رعایت نکات ایمنی در و به همراه دوستان خالی از لطف نیست