آشنایی با تنگه واشی

آشنایی با تنگه واشی

یکی از خوش آب و هواترین مناطق نزدیک تهران تنگه واشی است.

تنگه واشی در روز های تعطیل پناهگاه خیلی از مردم تهران است. لذا ما پیشنهاد داریم در روزهای غیر تعطیل سزی به این منطقه خوش آب و هوا بزنید. چراکه دیگر از هم همه مشافران و گردشگران خبری نیست و با صدای دلنشین آب و هوای خنک کوهستان آرامش خاصی را به شما ببخشد.

با مجله گردشگری املاک یاسمی همراه باشید تا باهم به تنگه واشی سری بزنیم و با این یلاق پادشاهان قاجار بیشتر آشنا شویم.

فتحعلی شاه قاجار شاهی خوشگذران بود و یکی از ییلاق ها و شکارگاه های او منطقه تنگه واشی بود. البته همیشه گرمای هوای تهران مردم را کلافه می کند. از قدیم هم رسم بر این بود که مردم تهران تا فرصتی پیدا کنند از گرمای شهر فرار کرده و به مناطق خوش آب و هوای اطراف تهران بروند.

تنگه واشی کجاست ؟

در شرق تهران رو به فیروزکوه که برویم کم کم هوا خنک می شود. در این منطقه کوهستانی جایی بین کوه ها منطقه ای به نام تنگه واشی قرار دارد.

وقتی نیت رفتن به تنگه واشی را داشته باشی، قسمتی از مسیر جاده تمام می شود باید پیاده مسیر را طی کنید بعد جاده خاکی هم تمام می شود باید وارد آب شوید و در عمق کم رودخانه مسیری خنک را پیاده روی کنید.

خنکی هوا در این مسیر همراه با آب بازی خاطره ای دلنشین از طبیعت گردی را در ذهن شما پدید می آورد.

در این مسیر پیاده روی که در بستر رودخانه حرکت می کنید روی دیواره ها سه کتیبه بزرگ رو می بینید که از دوره فتحعلی شاه قاجار به جای مانده است.

در انتهای تنگه به آبشاری زیبا و بزرگ می رسید که در اطراف آن همه مشغول آب بازی هستند.

نام تنگه واشی

در قدیم این به این منطقه ساواشی می گفتند. ساواشی دشت بزرگ و سرسبزی است که بین دو تنگه قرار دارد. تنگه اول واشی و تنگه دوم  سا نام دارد.

علت دقیق اینکه چرا این منطقه را ساواشی نام گزاری کردند معلوم نیست.

تنگه واشی هم برگرفته از نام تنگه دوم است که به آبشار می رسد شاید به خاطر دیوار های بسیار بلند این تنگه باشد که وقتی به عظمت و بلندی دیواره های این تنگه نگاه کنیم آسمان نیست می شود.

مسیر تنگه واشی

برای رفتن به تنگه واشی باید از تهران به سمت فیروز کوه حرکت کنید در مسیر بعد از لاسم چشمه به شهرک صنعتی فیروز کوه می رسید که در انتهای شهرک صنعتی و نرسیده به شهر فیروز کوه باید به تابلو ها توجه کنید و به جاده فرعی تنگه واشی که در سمت چپ شما قرارداد تغییر مسیر دهید. در این مسیر فرعی تا روستای جلیزجند با خیال راحت با خودرو می شود رفت. بعد از عبور از روستای زیبا و خوش آب و هوای جلیزجند باید تا پارکینگ تنگه واشی ادامه مسیر داد. بعد از پارکینگ باید مسیر را در ادامه پیاده روی کنید تا به آبشار برسید. ( پارکینگ در نزدیکی تنگه واشی قراردارد )

تجهیزات لازم برای رفتن به تنگه واشی

در نظر داشته باشید که قرار است از تو آب رد شوید پس صندل هایی را بپوشید که بند دار باشد و به پای خود محکم ببندید. آب داخل این دمپایی ها جمع نمی شود و مناسب پیاده روی داخل آب است. البته در روستای جلیزجند که در مسیر قرار دارد تعدادی افراد دمپایی هایی بند دار ( صندل ) را با قیمت هایی پائین می فروشند.

اگر صندل همراه نداشتید می تونید از روستای جلیزجند خریداری کنید.

 

 

 

 

چه می خواهیم؟

اگر دنبال آرامش می‌گردید، بهتر است در روزهای غیرتعطیل به تنگه واشی سر بزنید، چراکه جوش و خروش آب خودش سروصدا دارد، چه رسد به مسافران و گردشگرانی که در روز تعطیل برای طبیعت‌گردی آمده‌اند. اگر در تنگه واشی عکس می‌گیرید، بهتر است حسابی احتیاط کنید جایی را از قلم نیندازید.

پس از  حدود ۱۵۰ متر به سنگ‎نگاره بزرگی بر می‌خورید که ۱۸۵ ساله است، یادگار فتحعلی‌شاه قاجار که در ارتفاع بلندی از سطح زمین بر دیواره حک شده. فتحعلی‌شاه را در حال شکار گوزن نمایش می‌دهد و در اطراف او سه فرزندش عباس‎میرزا، علی‌قلی‎میرزا، علی‌نقی‎میرزا در دشت ساواشی کنده شده‌اند، سوار بر اسب، با نیزه و کمان و مشغول شکار.

این نگاره در تنگه واشی یکی از سه کتیبه‌ قاجاری در اطراف تهران است و دوتای دیگر در چشمه‌علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز، قرار دارند. پس از رد شدن از تنگه واشی به دشت سرسبز ساواشی خواهید رسید. جایی گه گروه‎هایی را در حال کمپ‌ زدن و برخی را نشسته بر زیرانداز خواهید دید. همراه اهالی که نوعی دوغ محلی می‌فروشند که در آن گیاهان معطر و خوش‎طعم آویشن، نعناع، کاکوتی، پونه صحرایی و پونه جنگلی ریخته شده است.

آبشار تنگه واشی

پس از دشت ساواشی به تنگه “سا” خواهید رسید. ناچارید بار دیگر تجربه به آب زدن و خیس شدن لباس‌های‌تان را تکرار کنید تا جایزه‌ عالی طبیعت، زیبایی خلق شده خداوند را ببینید. پس از ۸۰۰ متر، صدای شرشر آب را به وضوح خواهید شنید. آبشار کف‌آلود و خروشانِ واشی خبر از حضورش می‌دهد. خنک‌ترین و دلچسب‌ترین پایان برای تنگه‌نوردی ۲ ساعته.

ارتفاع ۱۵ متری دارد و داخل یک حوضچه مربع‎شکل می‌ریزد. آبی بسیار خنک که همه را وسوسه می‌کند زیر آبشار بروند. اما باید بدانید در این صورت از سرما نفس‎تان بند خواهد آمد. آن‌جا ماجراجویانی را خواهید دید که  از حاشیه  سمت چپ حوضچه،  پشت آبشار هم می‌روند. سئو دیچینو