آیا فروش ملک اجاره ای باعث فسخ قرار داد اجاره می شود؟

آیا فروش ملک اجاره ای باعث فسخ قرار داد اجاره می شود؟

 

یکی از نگرانی‎های همیشگی مستأجران این است که آیا فروش ملک اجاره ‎ای ، قرارداد اجاره را فسخ می‎کند یا خیر؟

در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بسیار مهم بپردازیم . لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

در پاسخ به سوال فوق باید خدمت شما عزیزان عرض کنیم که جای هیچ نگرانی و ناراحتی ای وجود ندارد و قرار داد اجاره شما به همان شکلی که بسته شده است، ادامه می یابد.

قرارداد اجاره

در حالت کلی می توانیم بگوییم:

هرگاه صاحب ملک، اقدام به فروش ملک خود کند و ملک نیز اجاره ای باشد، تمامی قرارداد های اجاره بر سر جای خود باقی است و نیازی نیست مستأجر با صاحب جدید ملک قرارداد اجاره دوباره امضا کند. بنابراین، نه فقط تنظیم به قرارداد اجاره‎ی جدید لازم نیست بلکه مالک جدید تا پایان زمان قرارداد نمی‎تواند مستأجر را مجبور به تخلیه ملک کند.

بررسی یک نکته بسیار مهم:

۱- چنانچه در ابتدای قرار داد میان مالک و مستأجر، این مورد که “در صورت فروش و یا انتقال ملک به مالک جدید، قرار داد فسخ می شود” به صراحت بیان شده باشد، مستاجر موظف است ملک مورد نظر را تخلیه کند و آن را در اختیار مالک جدید آن قرار دهد.

۲ – مالک سابق باید در هنگام فروش ملک، مالک جدید را از وجود مستاجر در ملک آگاه سازد، زیرا زمانی که خریدار از وجود مستاجر در ملک خریداری شده آگاه نباشد، از لحاظ قانونی می تواند به فسخ و بر هم زدن معامله بپردازد.

نکته :

۳- اگر ملکی که در آن مستأجر در حال زندیگ است و فروخته شود، خریدار در تمام مراحل جانشین مالک اول بوده و مستأجر در زمان تخلیه باید مبلغ ودیعه را از مالک جدید بگیرد. به همین سبب خریداران باید توجه داشته باشند که هنگام خرید، بابت پیش پرداخت یا ودیعه، با مالک قبلی توافق کرده یا مالک قبلی را به پرداخت ودیعه به مستأجر ملزم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *