بررسی حکم تخلیه ملک اجاره ای پیش و پس از موعد قرارداد

بررسی حکم تخلیه ملک اجاره ای پیش و پس از موعد قرارداد

امروزه حکم تخلیه ملک اجاره ای تبدیل به یکی از پر دغدغه ترین مسائل روزانه شده است و همواره شاهد مشکلاتی در پیش و پس از موعد قرارداد هستیم که در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکلات ناشی از این موارد مانند: عدم تخلیه مستاجر در پایان حکم قرارداد و یا درخواست زودهنگام تخلیه، توسط مالک ملک بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید. سرمایه گذاری در ورامین

بررسی تخلیه ملک اجاره ای پیش از موعد، توسط مستاجر

مستاجر تنها در دو صورت می تواند اقدام به تخلیه ملک خود نماید:

۱ – در صورت معیوب بودن ملک اجاره ای

۲ – توافق مالک و مستاجر، در خصوص فسخ قرار داد پیش از موعد

سرمایه گذاری در ورامین

مثال:

به عنوان مثال، اگر مستاجرو مالک باهم به توافق رسیده باشند که به دلیل معیوب بودن قسمتی از خانه، تا فلان تاریخ مالک موظف است تا مشکل ملک خود را بررسی کرده و اقدام به تعمیر و بازسازی آن بپردازید، چنانچه این عمل توسط مالک محقق نگردد، مستاجر می تواند قرارداد اجاره ملک را فسخ کرده و اقدام به تخلیه ملک نماید.

سرمایه گذاری در ورامین

درمواردی برای تأخیر مالک و مستأجر در تخلیه و یا فسخ قرارداد پیش از موعد، خسارت در نظر گرفته می شود که طرفین موظف هستند آن را در قرارداد درج کنند که در این صورت مبلغ خسارت به هزینه اصلی اضافه خواهد شد.

بررسی تخلیه ملک اجاره ای پیش از موعد، توسط مالک:

هنگامی که مالک بخواهد پیش از موعد قرارداد، ملک را از مستاجر پس بگیرد، باید قوانین حاکم بر این قضیه را در نظر بگیرد و یا این موضوع باید از قبل توسط مالک و مستاجر به توافق رسیده باشد. به طور مثال: اگر در قرارداد ذکر شود که در صورت پرداخت نکردن اجاره ‎بها، مالک حق دارد قرارداد را فسخ نماید، که در این صورت مستأجر باید طبق مورد توافق شده برای فسخ قرارداد ملک را تخلیه کند.  

سرمایه گذاری در ورامین

مالک باید توجه داشته باشد که تا پایان قرارداد نمی تواند مستاجر را بدون علل و دلایل توجیه کننده ای از مستاجر بخواهد که اقدام به تخلیه ملک نماید. مگر مطابق موارد مصرح در قانون یا اینکه در ضمن عقد اجاره در خصوص تخلیه زود‌تر از موعد توافق شده باشد.   سرمایه گذاری در ورامین

در مواردی که مستأجر اجاره ‎بها را پرداخت نمی ‎کند و یا خلاف شرایط مقرر در اجاره نامه عمل کرده باشد، مالک می‌تواند صدور حکم فسخ اجاره یا تخلیه را از دادگاه درخواست نماید و دادگاه نیز حکم فسخ  قرارداد اجاره‌ و تخلیه ملک اجاره را صادر خواهد کرد .

سرمایه گذاری در ورامین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *