خانه های هوشمند

چطور خانه هوشمند بسازیم؟

با پیشرفت علم سازندگان هر روز امکانات جدیدی را به ساختمان ها اضافه می کنند. و این امکانات جدید توقعات مردم را افزایش داده بطوری که دیگر ساختمان های معمولی مردم را راضی نمی کند و در نظر مردم یک ساختمان ساده قدیمی قابل قبول نیست .

خانه هوشمند چیست ؟

امروزه به خانه هایی که بتوان از راه دور از طریق تلفن همراه یا یک رایانه روشنایی داخل ساختمان و سیستم سرمایش و گرمایش و تهویه و آبیاری گل ها و باغچه ها و روشنایی محوطه خانه و دوربین های خانه و … را کنترل کرد را خانه هوشمند می گویند.

به عبارت دیگر خانه ای که مالک بتواند از راه های مختلف دور و نزدیک تمام تجهیزات الکترونیکی خانه را کنترل کند و همچنین بتواند برنامه ریزی های متنوعی را برای صرفه جویی در مصرف انرژی برای تجهیزات الکترونیکی خانه خود تعریف کند.

تفاوت دو سیستم BMS و خانه هوشمند:

موقعی که از Home Automation حرف میزنیم منظور کنترل اتومات در فضای مورد استفاده است و در فضاهایی نظیر منزل , اداره , خانه , هتل , شرکت و مغازه ها و … است و این نوع کنترل اتوماتیک می تواند تابع برنامه ریزی دیقیقی باشد. که به آن ساختمان هوشمند می گویند.

اما وقتی کنترل لوازم داخل یک ساختمان تحت نرم افزار خاصی باشد که به صورت یکپارچه به هم شبکه باشد که از طریق یک نرم افزار یک جا جمع باشند و به وسیله یک سرور و اپراتور حرفه ای کنترل شوند که در اصطلاح سیستم BMS می گویند.

چه وسایلی را می توان در خانه هوشمند کنترل کرد :

۱٫ لامپ ها

با کنترل سیستم روشنایی می توان لامپ ها را روشن یا خاموش کرد یا به صورت اتوماتیک تنظیم کرد که سطح

 

 

۱. روشنایی

کنترل روشنایی، شامل روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­باشد.

۲. سیستم­های حفاظتی و امنیتی

میتوان سیستم­های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل و دوربین مدار بسته را بوسیله آن کنترل نمود.

۳. در، پنجره، پرده و سایبان

می­توان این تجهیزات را کنترل و وضعیت آنها مشاهده نموده و فرمامین لازم را در این خصوص صادر نمود.

۴. سیستم­های سرمایشی و گرمایشی ( تهویه مطبوع)

شامل فن­کوئل­ها، کولرهای پنجره­ای و هواسازها می­باشد. از طریق این سیستم می­توان تجهیزات مرکزی را در زمان‌های مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییر شرایط محیطی تغییرات لازم را اعمال نمود. همچنین این سیستم می­تواند دمای اتاق‌ها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.

۵. سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان

در مورد ساختمان‌های اداری این سیستم می­تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت وحتی تصویر آنها را ضبط نموده و در ساختمانهای مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا سازد.

۶. کنترل تأسیسات استخر، سونا و جکوزی

این سیستم می­تواند بطور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاه‌های تصفیه و دما را کنترل و سایر کنترل­های لازم را انجام دهد.

۷. وسایل الکتریکی ساختمان

در ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد.

۸. سیستم آبیاری

آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان را بطور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام شود.

ادامه دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *