مسجد جامع ورامین

مسجد جامع ورامین

مسجد جامع ورامین ۴۵ کیلومتر از شهر ری فاصله دارد. این مسجد از بناهای قدیمی ورامین اس که سازه دوره ایلخانی می باشد.

ساخت مسجد جامع ورامین در زمان سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) آغاز و در سال ۷۲۶ ه. ق یعنی زمان فرمانروایی ابوسعید بهادر به پایان رسید.

این مسجد یکی از مساجد جامع شاخص ایران است. که هنوز پس از گذشت چند قرن، می‌توان اوج هنر معماری ایلخانی را در آن مشاهده نمود. گچبری‌های به کار رفته در این بنا، یکی از زیباترین نمونه‌های گچبری ایرانی است.

مسجد جامع ورامین بنایی به شکل مستطیل است به طول حدود ۶۵ متر و عرض ۴۴ متر که در ساخت آن از آجر های قدیم استفاده شده است. این آجرها در قسمت‌های مختلف، به شکل‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته و موجب زیبایی بیشتر بنا شده‌ است.

مسجد جامع ورامین چهار ایوان دارد. ورودی مسجد در ضلع شمالی واقع شده و ازطریق ایوان‌های شرقی و غربی، به ضلع جنوبی مسجد که نمازخانه در آن واقع شده، راه می‌یابد. البته ورود و خروج از طریق ضلع شرقی نیز امکان‌پذیر می باشد.

ایوان شبستان بلند و زیباست و مسجد جامع دارای کتیبه‌های ارزشمندی است که از جمله آن می‌توان به کتیبه‌های سوره جمعه در متن و در حاشیه کتیبه‌های کوفی اشاره کرد. این کتیبه‌ها دارای انواع طرح‌های اسلیمی و خط‌های عربی، کوفی و فارسی است. شرح مرمت مسجد در سال ۸۱۵ ه. ق (زمان شاهرخ تیموری) در کتیبه‌‌ای به ثبت رسیده است.

این مسجد با نام «مسجد جمعه ورامین» در بین مردم شهرت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *