وظایف مدیر ساختمان چیست ؟

وظایف مدیر ساختمان چیست ؟

در این مقاله قصد داریم مهم ترین وظایف مدیر ساختمان را برای شما عزیزان بازگو کنیم تا بتوانید به راحتی از وظایف و مسئولیت هایی که بر عهده مدیر ساختمان است مطلع شوید، همه ما با وظایفی همچون جمعآوری شارژ ساختمان و پرداخت قبوض توسط مدیر ساختمان مطلع هستیم اما قانون تملک آپارتمان ها  و آیین نامهی اجرایی آن در این خصوص، ضوابط و مقررات حاکم براین موضوع را مشخص کرده است که در ادامه قصد داریم پس از پرداختن به مفهوم مدیر ساختمان کیست و چگونه تعیین می شود، قوانین و مقررات این مجموعه را برای شما شفاف سازی کنیم.

 

مدیر ساختمان کیست و چگونه تعیین می شود؟

مدیر ساختمان فردی است که از سوی هیات مدیره ساختمان انتخاب می شود که از اصلی ترین وظیفه آن، می توان به انجام امور مربوط به ساختمان اشاره نمود.

 

بررسی و معرفی وظایف مدیر ساختمان :

۱ – حفظ و نگهداری صورت جلسه های مجامع عمومی:

مدیر ساختمان موظف است به موجب ماده ۱۲ آیین نامه، کلیه تصمیماتی که در مجموع عمومی توسط مالکان گرفته می شود را در صورت جلسه نوشته شود و در نزد مدیر و یا مدیران ساختمان قرار بگیرد تا در صورت لزوم بتوان از آن ها استفاده نمود.

 

۲ – تعیین نماینده برای هر یک از شرکاء:

به موجب ماده ۹ آئین نامه، کسی که به عنوان نماینده یکی از شرکاء تعیین شده است  باید قبل از تشکیل جلسه مجمع عمومی مالکان، وکالت نامه معتبر خود را به مدیر ساختمان  ارائه کند. احراز صحت اعتبار وکالت نامه، قبل از تشکیل و رسمیت جلسه مجمع عمومی، از وظایف مدیر ساختمان  است.

 

۳-  عدم واگذاری مدیریت به شخص دیگر

مطابق با ماده ۱۹ آیین نامه، مدیر و یا مدیران یک ساختمان، امین مالکان بوده و نمی توانند فرد دیگری را جایگزین خود کنند. بنابراین هر شخصی که از سوی مجمع عمومی مالکان ساختمان، به عنوان مدیر ساختمان انتخاب شود نمی تواند وظایف خود را بر دوش شخص دیگری بیاندازد.

 

۴ – بیمه کردن ساختمان در مقابل آتش سوزی:

یکی دیگر از وظایف مدیر ساختمان، بیمه نمودن ساختمان در جهت حفظ و نگهداری تاسیسات و تجهیزات  ساختمان است. در غیر این صورت، زمانی که آسیبی از لحاظ بروز حادثه آتش سوزی به ساختمان برسد، جبران خسارت بر عهده مسئول ساختمان است.

جمع بندی:

۴ مورد فوق از وظایف مهم و ضروری مدیران ساختمان بود که باید اکیدا به آن توجه ویژه ای داشته باشند. لطفا به این نکته توجه داشته باشید که اگر شما به عنوان مدیر یک ساختمان انتخاب شده اید، باید رعایت نکات و مقررات ساختمان را بر هر امری واجب  بدانید.   (   سایت وکیل    )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *