پیش فروش آپارتمان یا کلاهبرداری ؟

پیش فروش آپارتمان یا کلاهبرداری ؟

پیش فروش آپارتمان نوعی سرمایه گذاری با سود معقول است برای هر دو طرف ، یک طرف معامله معمولا مستأجران قراردارند که پول اندکی دارند و توان خرید به یک باره و نقدی خانه را ندارند.

طرف دوم معامله سازندگان آپارتمان ها قراردارند که کار ساخت و ساز آپارتمان را با پول خریدار پیش می برند و به جای اینکه یک واحد آپارتمان را به یک باره و با پول خودشان تکمیل کنند، کار ساخت را مرحله ای پیش می برند و با اقساطی که خریدار و به صورت مرحله پرداخت می کند ،‌ کار ساخت و تکمیل واحد ها را پیش می برند.

سود پیش فروش

در این معامله هر دو طرف سود خوبی را می برند ، طرف اول معامله پول خرید یک واحد را قسطی و طی مدتی پرداخت می کند و تقریبا ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان تر از قیمت روز بازار صاحب خانه می شود ، معمولا مستأجران و برخی شرکت های سرمایه گذاری از مشتریان خرید واحد های پیش فروش هستند.

طرف دوم معامله بساز بفروش ها هستند که زمین های مرغوب را می خرند و بنای برج ها و پاساژ ها و آپارتمان ها را گذاشته و پیش فروش می کنند که خودشان سرمایه گذاری نکنند.

املاک ورامین

همیشه واحد ها پیش فروش نمی شوند گاهی اوقات سازنده ها واحد ها را با سرمایه گذاری مستقیم خود می سازند و تکمیل می کنند که در این صورت واحد ها را به قیمت روز بفروش می رساند.

برای پیش فروش هم بساز بفروش ها پس از خرید زمین و انجام کار های پروانه احداث و تهیه نقشه و … شروع به پیش فروش ساختمان می کنند که در این حالت کمترین سرمایه گذاری را انجام می دهند و سرمایه مورد نیاز را با پیش فروش واحد ها تهیه می کنند.

پیش فروش آپارتمان یا کلاهبرداری

همه ساله در ضمینه پیش فروش آپارتمان ها کلاهبرداری های وسیعی صورت می گیرد، ماجرای ساختمان ارکیده شهر ری که دهه ۸۰  اتفاق افتاد هنوز خیلی ها فروموش نکرده اند.

شخصی با کمک ۲۹ نفر یک مجتمع مسکونی را پیش فروش کرد و هر واحد را به چندین نفر فروخت. پرونده ای که هنوز یاد آوری آن ریختن نمک روی زخم های مستأجران است که بیش از ۴ هزار نفر شاکی داشت. در این ماجرا از هر نفر بین ۴ تا ۶ میلیون تومان دریافت کردند اما هیچ ساختمانی را احداث نکرده و فقط پیش فروش کردند و گریختند. ( البته چند بلوک از فاز یک را نصفه نیمه ساختند)

کلاهبرداری پیش فروش آپارتمان

یا ماجرای زمین های شهرک غرب که بیش از ۱۴۵۰۰ شاکی دارد و لقب بزرگ ترین کلاهبرداری مسکن قرن را یدک می کشد. نمونه بارز این کلاهبرداری ها می باشد.

این ماجرا ها وسیع و بزرگ هستند و کمتر اتفاق می افتد اما در ابعاد کوچک روزانه چندین پرونده در قوه قضاییه مفتوح می شود و همه این پرونده ها برای ما درس عبرت است که موقع خرید خانه کمی هوشیار باشیم و آگاهانه قدم برداریم.

راهکار

تنها راهکار برای در امان ماندن از دست کلاهبرداران مسکن مراجعه به املاک معتبر و با سابقه است.

یک املاک با سابقه همواره با احتیاط قدم برمی دارد و همه موارد ایمنی را رعایت می کند، در این صورت برای کلاهبرداران راهی باقی نمی ماند که بتواند کلاهبرداری کند.

باید قبل از خرید واحد  های پیش فروش چند نکته را رعایت کنید

دفاتر املاک مجاز به تنظیم قرارداد پیش فروش نمی باشند. در صورت تنظیم پیش قرارداد در دفتر املاک باید همزمان با پرداخت اولیه در دفتر خانه اسناد رسمی قدر السهم به نام خریدار منتقل گردد.

قرارداد پیش فروش آپارتمان را می توانید در یکی از دفاتر ثبت اسناد و املاک منعقد نمایید اما حتما یک حکم عادل و مقبول دو طرف بایستی فی ما بین خودتان مشخص نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *